Odstranění tetování a diskuze o něm: 10 nejčastějších otázek z online diskuzí
Litujete svého tetování? Nejste sami. Na internetových fórech se denně vede o odstranění tetování diskuze a neustále přibývají dotazy od lidí, kteří řeší, jak se zbavit nechtěného body artu. Projděme společně nejčastější otázky, které trápí ty, kdo chtějí své tetování odstranit.
Jaké metody skutečně fungují?
Když brouzdáte diskuzními fóry, nejčastěji narazíte na zmínky o laserových metodách. Moderní lasery skutečně vedou žebříček účinnosti. Nejčastěji zmiňovaný je Nd:YAG laser a pikosekundový laser, který zvládá i barevná tetování.
Uživatelé na fórech popisují postupné blednutí tetování po několika sezeních s pikosekundovým laserem. Černé linky mizí rychleji než barevné části.
Kromě laserů se v diskuzích objevují i chirurgické metody a dermabraze, tedy obroušení vrchní vrstvy kůže. Tyto postupy ale často provázejí negativní komentáře kvůli jizvení.
Domácí metody? O těch se píše hodně, ale většinou s varováním. Citrónová šťáva, sůl nebo mléko zkrátka nefungují, ať už se na diskuzních fórech tvrdí cokoli.
Zde se můžete podívat na přehled nejčastějších metod odstranění tetování.
Bolí to víc než tetování?
Tahle otázka se objevuje snad v každém vláknu o odstraňování tetování. Odpovědi se různí, ale většina přispěvatelů se shoduje, že bolest při odstraňování je jiná než při tetování.
Nejčastěji lidé popisují bolest z laseru jako když vás na kůži prudce šlehne gumička. Není to příjemné, ale dá se to snést a bolest obvykle trvá jen během zákroku.
Pro zmírnění bolesti se v diskuzích nejčastěji doporučuje aplikace znecitlivujícího krému před procedurou nebo ledování po ní.
Kolik to bude stát?
Peníze řeší v diskuzích snad každý. Ceny se pohybují od tisícikorun až po desítky tisíc – záleží na velikosti tetování, počtu barev a metodě odstranění.
Z příspěvků vyplývá, že za jedno laserové sezení zaplatíte od 1 000 do 5 000 Kč, podle velikosti tetování. Ale pozor – pro dokonalé odstranění je většinou třeba sezení více, podle kvality pigmentu i dalších proměnných okolností.
I za odstranění malého tetování na zápěstí tak nakonec třeba zaplatíte nakonec zaplatíte kolem 10 000 Kč za pět sezení. Nejdražší vychází kompletní odstranění velkých barevných tetování – tam se cena šplhá k 50 000 Kč a více.
Jak dlouho to celé trvá?
Tady se v diskuzích objevuje nejvíc zklamaných očekávání. Lidé často přicházejí s představou, že tetování zmizí po jednom či dvou zákrocích.
Realita? V diskuzích lidé popisují proces trvající 1-2 roky. Mezi jednotlivými laserovými sezeními potřebujete pauzu 6-8 týdnů, aby se kůže zahojila.
Mnozí diskutující sdílejí zkušenosti s odstraňováním, které trvá i déle než rok, a to i po osmi sezeních stále není tetování úplně pryč. Černá tetování mizí rychleji než barevná. U komplexních barevných tetování počítejte i s více než 10 sezeními. Záleží samozřejmě i na kvalitě použitého laseru, u špičkových zařízení je obvykle počet nutných sezení menší.
Zůstanou mi jizvy?
Strach z jizev trápí spoustu lidí v diskuzích. Odpověď není jednoznačná. Při laserovém odstraňování riziko jizev existuje, ale není vysoké, pokud dodržujete všechny pokyny.
Po laseru zůstávají spíše světlé skvrny než skutečné jizvy, a i tomuto riziku se lze poměrně úspěšně vyhnout. Klíčem je důsledná ochrana místa před sluncem během celého procesu odstraňování.
U chirurgického odstranění je jizvení téměř jisté. Proto tuto metodu diskutující doporučují jen pro velmi malá tetování.
Které barvy mizí nejhůř?
Tady se odpovědi v diskuzích shodují překvapivě jednoznačně. Nejtěžší je odstranit žlutou, světle modrou, světle zelenou a oranžovou barvu.
Mnoho příspěvků popisuje zkušenosti s barevnými tetováními, kde černá a tmavě modrá téměř zmizely, ale žluté a světle zelené části jsou viditelné i po deseti laserových ošetřeních.
Nejsnáze odstraníte černou a tmavě modrou barvu. Červená se odstraňuje lépe než dřív díky novým typům laserů.
Fungují domácí metody?
Tohle téma rozděluje diskutující na dva tábory. První radí vyzkoušet bělidla, citronovou šťávu nebo různé krémy na vyblednutí tetování. Druhý tábor před tím důrazně varuje.
V diskuzích se opakovaně objevují zkušenosti lidí, kteří zkoušeli všemožné domácí metody s nulovým výsledkem. Místo toho si často způsobili popáleniny, podráždění kůže, a tetování zůstalo stále viditelné.
Internetem kolují příběhy o infekcích a jizvách po domácích metodách. Všeobecný konsensus? Vyhněte se kutilským řešením.
Jak vybrat správnou kliniku?
Doporučení je v tomto případě jednoznačné: nešetřete na špatném místě. Lidé, kteří volili nejlevnější variantu, často litovali.
Na fórech se objevují rady k návštěvě několika klinik před rozhodnutím. Diskutující upozorňují, že některá levnější pracoviště slibují zázraky, ale nemají ani základní vybavení pro minimalizaci bolesti, například účinné chlazení kůže.
Nejlepší je tudíž prohlédnout si fotky před a po, zjistit typ používaného laseru a přečíst recenze.
Varování se objevují i ohledně odstranění tetování u tatérů – ti často nemají potřebné vybavení ani kvalifikaci pro bezpečné odstranění.
Co čekat během hojení?
Po každém laserovém sezení následuje hojení. Poměrně běžné je, že místo oteče, zčervená, vytvoří se stroupky.
Typický průběh hojení je takový, že první týden vypadá ošetřené místo hůř než původní tetování. Pak stroupky odpadnou a tetování postupně bledne do dalšího sezení.
V diskusích je často zmiňovaná nutnost vyhnout se slunci, nekoupat se v bazénu či vířivce a neškrábat stroupky. Jinak hrozí jizvení.
Mizí tetování úplně?
Mnoho lidí očekává, že tetování zmizí beze stopy. Realita je složitější.
Diskutující často popisují, že i po více laserových sezeních je tetování spíše velmi vybledlé než zcela odstraněné. Často ho vidí především oni sami, protože vědí, kde bylo. O dokonale čisté kůži bez jakýchkoliv stop se píše jen zřídka.
Úspěšnost odstranění závisí na barvách, hloubce tetování, typu kůže a kvalitě laseru. Černá tetování mají nejlepší šanci na úplné zmizení. U barevných bývá výsledkem spíš výrazné vyblednutí.
Co by vám nejraději řekli na začátku?
Když projdete diskuze o odstraňování tetování, jedno téma se opakuje znovu a znovu: „Kéž by mi tohle někdo řekl, než jsem začal/a.“
Co konkrétně? Že to bude trvat déle, stát více a občas i víc bolet, než jste čekali. Tetování odstraňujete mnohem déle, než trvalo ho vytvořit.
Zároveň ale mnoho diskutujících končí pozitivně – přes všechny nesnáze nelitují svého rozhodnutí a jsou s výsledky spokojeni.
A co vy? Přemýšlíte o odstranění tetování? Pak vám diskuzní fóra nabídnou cenné zkušenosti z první ruky. Jen mějte na paměti, že každá kůže a každé tetování jsou jiné a vaše zkušenost se může lišit.