Jak mohou zpříjemnit cestování úpravy automobilu?
Nejsem žádný automechanik, abych vám zde popisoval složité úpravy automobilu, kdy jsem vylepšil motor, změnil aerodynamiku nebo přidal páté kolo. Z mých zkušeností však vím, že i zdánlivě jednoduché úpravy mohou přispět k celkově většímu komfortu, a to jak při dojíždění do práce, tak při delších přejezdech nebo obecně při cestování.
Nikterak složité, ale přesto vedoucí ke zlepšení
Moje zkušenosti při řízení automobilu nejsou zvlášť bohaté, avšak i přes pouhou dvouletou zkušenost vím, že řízení automobilu může být někdy velmi nepříjemné. Během mých zkušeností s řízením jsem tak přišel na několik úprav, které dokážou pomoci. Chtěl bych proto popsat tři případy, kdy jednoduché úpravy a vylepšení vedly k neuvěřitelně většímu komfortu, alespoň z mého pohledu.
Držák na navigaci je k nezaplacení
Tohle vylepšení se týká dlouhých přesunů mezi městy, jak jsem již zmiňoval. Určitě jste totiž někdy zažili situaci, kdy jste museli jet mimo místa, která znáte. Pak taková navigace do automobilu opravdu přijde vhod. Například já nemám klasickou navigaci, ale mám pouhou aplikaci v chytrém telefonu. Je totiž zdarma, a při velmi nízké spotřebě mobilních dat mě zatím vždy dovedla tam, kam jsem potřeboval jet. Teď ale k tomu, jak taková navigace může zpříjemnit cestování kromě toho, že vás bude navigovat.
Moje rada zní: kupte si levný držák na mobilní telefon, a ten pomocí přísavky nebo oboustranné samolepky připněte na palubní desku, abyste displej mobilu měli vždy v úrovni svého zorného pole. Myslete však na to, že vám tato úprava nesmí zasahovat do čelního skla, což policisté neradi vidí, a nějaká ta pokuta by vás v případě špatného umístění neminula.
Pohodlné sedadlo = spokojenost řidiče
Tohle je opravdu jednoduchá úprava, až se trochu stydím to označovat za úpravu. Je to však takové skromné vylepšení, které zpříjemní nejenom zdlouhavé cesty, ale především zdlouhavé čekání na semaforech, v kolonách a zkrátka při situacích, kdy musíte delší dobu sedět v autě.
Právě to, jak máte pohodlnou sedačku, totiž opravdu hodně ovlivňuje vaši náladu, z které následně plyne úroveň řízení a další, velmi důležité vlastnosti, které vás charakterizují jako řidiče. Mě se nejvíce osvědčilo vypolstrování sedadla potahem, který koresponduje s ročním obdobím – v zimě hřejivý, v létě naopak chladivý. Taktéž se mi několikrát stalo, že mě po delší cestě bolela záda. Tento problém naopak skvěle řeší malý polštářek z paměťové pěny. S velikostí polštáře však velmi opatrně, neboť by se mohlo stát, že vyberete příliš velký, který vám naopak nebude sedět a bude vás tlačit.
A nejlepší rada na závěr…
Co však miluji ze všeho nejvíce, samozřejmě ironicky myšleno, je zamlžené sklo zevnitř vozu. Protože nevlastním automobil moderní výroby a luxusní značky, i tento problém se mě bohužel týká. Jak si s ním poradit? Řešení to má překvapivě jednoduché. Vypíšu jej v několika krocích, které zvládnete realizovat během krátké chvíle:
- Vezměte si pěnu na holení
- Naneste ji na vnitřní plochu skla, kterou nechcete mít zamlženou
- Vezměte suchý hadřík a plochu skla vyleštěte dočista
Může se vám to nyní zdát směšné a absolutně nereálné, ale opravdu to funguje. Asi se vám sice nebude chtít nanášet pěnu na holení na všechna skla ve vašem voze, avšak ta nejkritičtější místa tímto způsobem určitě ošetřete. Na ta ostatní místa skvěle poslouží ponožka naplněná silikagelem umístěná na přístrojové desce, která zevnitř vozu vytáhne vlhkost, která se tam dostane například vaším dýcháním při řízení. Řídit se však můžete i těmito radami přímo od Policie ČR.
Tyto jednoduché a efektivní rady vám mohou zpříjemnit každodenní proplétání se dopravou. Berte je však s rezervou, neboť jde spíše o malé osobní tipy, než-li o plnohodnotné úpravy, které by měly vaše vozidlo změnit k nepoznání.