Za pronájem bytu v Praze si nejspíš opět připlatíme. Česká metropole už patří k nejdražším v Evropě!

Hledáte pronájem bytu v Praze? Pak budete potřebovat slušný měsíční příjem! Nájemní bydlení v naší metropoli je totiž cenově stále hůře dostupné. V posledních letech došlo k dramatickému nárůstu činží, což mnoha lidem působí nemalé obtíže. České hlavní město se již řadí mezi nejdražší místa Evropy, pokud jde o náklady na bydlení, a letošní rok zřejmě nebude co do růstu činží žádnou výjimkou. 

Co se ale za tak vysokými nájmy vůbec skrývá? Které faktory ženou ceny bydlení neustále výš a výš?

Pronájmy bytů v Praze zdražují už více než dekádu

Zejména v průběhu poslední dekády jsme svědky nepřetržitého růstu cen pražských nájmů. Zatímco v roce 2010 se průměrné nájemné pohybovalo okolo 12 000 Kč měsíčně za dvoupokojový byt, dnes se tyto ceny pohybují kolem 20 000 Kč měsíčně. Tento nebývalý nárůst je odrazem hned několika faktorů, včetně rostoucí poptávky po bydlení a stoupajících cen rezidenčních nemovitostí. Pronájem bytu se tak stává pro mnoho obyvatel Prahy tak trochu luxusem, který si mohou dovolit jen s vynaložením značného úsilí.

Jedno z nejdražších měst Evropy

Praha se se svými raketově rostoucími nájmy dostala mezi nejdražší města Evropy. Vysoké činže jsou často srovnatelné s cenami bydlení v Berlíně nebo ve Vídni. A přestože nájemní bydlení rychle zdražuje v celém Česku, v metropoli je tento trend přece jen o něco silnější. Tento fakt je způsoben nejen vysokou poptávkou, ale také nedostatečnou výstavbou nových bytů. Česká metropole se navíc stává stále atraktivnějším místem pro život, a to jak pro Čechy, tak pro cizince. Toto přetížení trhu přispívá k dalšímu růstu nájmů.

Rekordně drahé byty tlačí činže vzhůru

Jedním z hlavních důvodů vysokých nájmů jsou rostoucí ceny nemovitostí. Mnoho lidí si dnes nemůže dovolit vlastní bydlení a obrací se proto k pronájmům. Cena nemovitostí v Praze vzrostla natolik, že si jen málokdo může pořídit vlastní střechu nad hlavou aniž by se významným způsobem zadlužil. Ovšem ani na hypotéku zdaleka každý nedosáhne. Tento trend žene stále více lidí do nájemního bydlení, což dále zvyšuje poptávku a tím i činže.

Mohlo by vás to zajímat  Letem městem aneb na motorce rychleji než v autě

Poddimenzovaná výstavba jako jeden z hlavních důvodů

Nedostatečná výstavba nových bytů, o které odborníci hovoří už přinejmenším posledních deset let, je dalším významným faktorem ovlivňujícím ceny nájmů. Komplikované povolovací procesy a administrativní překážky zpomalují výstavbu nových bytů, což vede k nedostatku na straně nabídky. To má za následek vyšší ceny jak pro kupující, tak pro nájemníky. Rychlejší a efektivnější stavební procesy by snad mohly pomoci snížit tlak na ceny nájmů, avšak současná situace zůstává stále složitá. 

Předražené stavební materiály, drahá práce

Dalším důvodem vysokých cen nemovitostí a tím i nájmů jsou rostoucí náklady na stavební materiály a stavební práce. Ceny stavebních materiálů, jako jsou ocel, beton a dřevo, v posledních letech výrazně vzrostly. Rovněž mzdy stavebních dělníků stoupají, a stoupat ještě budou, což dále zvyšuje náklady na výstavbu. Tato kombinace rostoucích nákladů vede ke zvýšení cen nových bytů, což se následně promítá i do vyšších nájmů. Je to celkem prosté.

Enormní náklady na energie

Energie jsou dalším, byť méně významným faktorem, který ovlivňuje výši nájmů. Rostoucí ceny elektřiny, plynu a vody se promítají do celkových nákladů na bydlení. Pronajímatelé často tyto zvýšené náklady přenášejí na nájemníky ve formě vyšších činží. Tento faktor je zvláště významný v zimních měsících, kdy náklady na vytápění pochopitelně stoupají.

Hlavní faktory rostoucích nájmů:

  • Vysoké ceny nemovitostí
  • Nedostatečná výstavba nových bytů
  • Rostoucí ceny stavebních materiálů a prací
  • Drahé hypotéky
  • Vysoké náklady na energie

Neutuchající poptávka

Celkově vysoká poptávka po bydlení v Praze je dalším důležitým faktorem ovlivňujícím růst nájmů. Praha je zkrátka velice atraktivním místem nejen pro stávající obyvatele, kteří se však stále častěji dostávají do finanční nouze, ale také pro nově příchozí, včetně zástupů cizinců, kteří zde hledají práci a lepší životní podmínky. Tato vysoká a neutuchající poptávka vede ke konkurenčnímu prostředí, kde pronajímatelé mohou stupňovat své požadavky až do astronomických výšek, protože vědí, že o jejich byty bude tak jako tak zájem.

Mohlo by vás to zajímat  Jak na parkování u letiště Václava Havla?

Proč je naše metropole tak atraktivní?

Praha jako hlavní město České republiky nabízí lidem opravdu mnoho výhod, které přitahují stále nové a nové obyvatele. Mezi tyto výhody patří bohatá kulturní nabídka, dostupnost vzdělání a lepší zdravotní péče, stejně jako rozvinutá infrastruktura. K významným benefitům patří samozřejmě i širší nabídka dobře placených pracovních míst. To vše činí z Prahy atraktivní místo pro život, což přispívá k vysoké poptávce po bydlení a následně i k rostoucím nájmům.

Výhody života v Praze:

  • Bohatá kulturní nabídka
  • Vysoká kvalita života
  • Dostupnost vzdělání a zdravotní péče
  • Rozvinutá infrastruktura
  • Řada dobře placených pracovních pozic

Výhledy do budoucna

S ohledem na současný vývoj lze očekávat, že nájmy v Praze budou i nadále růst. Jakým tempem, to je však otázka. Bez významných změn v oblasti výstavby nových bytů a se stále rostoucími náklady na nové projekty se situace pravděpodobně v dohledné době nezlepší. Pro mnoho obyvatel Prahy tak bude nájemní bydlení nadále představovat výraznou finanční zátěž. A řada z těch, kteří by se v metropoli rádi usadili, bude muset svůj záměr asi přehodnotit. 

Závěrem lze říci, že nájemní bydlení v Praze se stává stále dražším a jeho dostupnost je pro mnoho lidí téměř nepřekonatelným problémem. A další velká města, jako například Brno, už začínají české metropoli “šlapat na paty”.


Související příspěvky

Letem městem aneb na motorce rychleji než v autě

Letem městem aneb na motorce rychleji než v autě Motocykl pro mne byl...

Opravdu je parkování u letiště tak složité?

Opravdu je parkování u letiště tak složité? Vždy jsem slýchával, že když se...