Kraj Vysočina, je známý svou krásnou přírodou, místním svérázem a půvabnými městečky. Tento region se však stává také stále oblíbenějším cílem pro investice do reality a o nemovitosti na Vysočině se zajímá stále více kupujících i prodávajících. V tomto článku přinášíme přehled současného stavu realitního trhu na Vysočině, včetně trendů v cenách nemovitostí, nabídky a poptávky a podmínek na trhu.

Ceny nemovitostí v Kraji Vysočina

Průměrná cena bytu v Kraji Vysočina se k roku 2023 pohybuje kolem od 30 000 Kč za metr čtvereční na Žďársku až po 60 000 korun za metr čtvereční na Jihlavsku a Třebíčsku. To představuje mírný nárůst oproti předchozímu roku a mnohem mírnější nárůst ve srovnání s roky dřívějšími, kdy šly ceny v kraji raketově vzhůru. V porovnání s ostatními regiony v zemi je ale stále Vysočina obecně cenově dostupnější, ceny jsou zde výrazně nižší než v Praze nebo jiných velkých městech.

Jaká je zde nabídka a poptávka 

Kraj Vysočina zaznamenával v posledních několika letech trvalý nárůst poptávky po nemovitostech, z nichž nemalou část tvořily venkovské domy a víkendové chalupy, vyhledávané jako rekreační či investiční příležitost. Poptávka po nemovitostech se ale s rokem 2023 zastavila, což bude mít za následek pozvolné zlevňování nemovitostí a také rozšiřování nabídky. 

Tržní podmínky v Kraji Vysočina

Celkově je trh s nemovitostmi v kraji Vysočina v současné době pro kupující poměrně příznivý, s relativně nízkými cenami a dobrým výběrem dostupných nemovitostí. Podmínky na trhu se však mohou výrazně lišit v závislosti na konkrétní lokalitě a typu nemovitosti. Například nemovitosti ve větších městech regionu bývají žádanější a mohou mít vyšší ceny, zatímco nemovitosti na venkově mohou být cenově dostupnější, což je na druhou stranu vykoupeno nižší občanskou vybaveností.

 

Kromě toho je trh s pronájmy na Vysočině v současné době poměrně aktivní a je zde k dispozici mnoho nemovitostí ke krátkodobému i dlouhodobému pronájmu. Ceny pronájmů v regionu jsou obecně příznivější, což z něj činí atraktivní možnost pro nájemce.

Mohlo by vás to zajímat  Inovativní kolagen na vrásky: Klíčový krok v boji proti stárnutí

Před případnou koupí nemovitosti se podívejte na širší souvislosti

Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět více o trhu s nemovitostmi v kraji Vysočina, je k dispozici několik zdrojů. Místní realitní kanceláře mohou poskytnout podrobné informace o nemovitostech a podmínkách na trhu, zatímco vládní zprávy a statistiky mohou poskytnout širší přehled o regionálním trhu. Kromě toho mohou být online fóra a diskusní skupiny skvělým zdrojem informací a rad od ostatních kupujících a prodávajících v regionu.

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že trh s nemovitostmi v Kraji Vysočina se v dlouhá léta nacházel ve stavu stabilního růstu, kdy se zvyšovala poptávka po nemovitostech a s ní i jejich ceny. Změna nastává až v současnosti, kdy se lidé začínají zbavovat rekreačních nemovitostí, o něž nemá Vysočina nouzi. To s sebou přinese i snížení cen.

 

Obecně zůstává tento region atraktivní volbou pro kupující a investory, zejména pro ty, kteří hledají cenově dostupnější alternativu k větším městům v zemi. Spokojeni mohou být i ti, kteří v kraji shání pronájem, díky široké nabídce a nižšímu nájemnému. 

 

Stejně jako u každého trhu s nemovitostmi je však důležité provést průzkum a spolupracovat s renomovaným agentem nebo poradcem, abyste se při koupi nebo prodeji nemovitosti v regionu rozhodovali na základě správných informací.


Související příspěvky

Letem městem aneb na motorce rychleji než v autě

Letem městem aneb na motorce rychleji než v autě Motocykl pro mne byl...

Zrychlete své nákupy díky automobilu

Zrychlete své nákupy díky automobilu Už když jsem byl malý kluk, vždy se...