Kraj Vysočina, je známý svou krásnou přírodou, místním svérázem a půvabnými městečky. Tento region se však stává také stále oblíbenějším cílem pro investice do reality a o nemovitosti na Vysočině se zajímá stále více kupujících i prodávajících. V tomto článku přinášíme přehled současného stavu realitního trhu na Vysočině, včetně trendů v cenách nemovitostí, nabídky a poptávky a podmínek na trhu.

Ceny nemovitostí v Kraji Vysočina

Průměrná cena bytu v Kraji Vysočina se k roku 2023 pohybuje kolem od 30 000 Kč za metr čtvereční na Žďársku až po 60 000 korun za metr čtvereční na Jihlavsku a Třebíčsku. To představuje mírný nárůst oproti předchozímu roku a mnohem mírnější nárůst ve srovnání s roky dřívějšími, kdy šly ceny v kraji raketově vzhůru. V porovnání s ostatními regiony v zemi je ale stále Vysočina obecně cenově dostupnější, ceny jsou zde výrazně nižší než v Praze nebo jiných velkých městech.

Jaká je zde nabídka a poptávka 

Kraj Vysočina zaznamenával v posledních několika letech trvalý nárůst poptávky po nemovitostech, z nichž nemalou část tvořily venkovské domy a víkendové chalupy, vyhledávané jako rekreační či investiční příležitost. Poptávka po nemovitostech se ale s rokem 2023 zastavila, což bude mít za následek pozvolné zlevňování nemovitostí a také rozšiřování nabídky. 

Tržní podmínky v Kraji Vysočina

Celkově je trh s nemovitostmi v kraji Vysočina v současné době pro kupující poměrně příznivý, s relativně nízkými cenami a dobrým výběrem dostupných nemovitostí. Podmínky na trhu se však mohou výrazně lišit v závislosti na konkrétní lokalitě a typu nemovitosti. Například nemovitosti ve větších městech regionu bývají žádanější a mohou mít vyšší ceny, zatímco nemovitosti na venkově mohou být cenově dostupnější, což je na druhou stranu vykoupeno nižší občanskou vybaveností.

 

Kromě toho je trh s pronájmy na Vysočině v současné době poměrně aktivní a je zde k dispozici mnoho nemovitostí ke krátkodobému i dlouhodobému pronájmu. Ceny pronájmů v regionu jsou obecně příznivější, což z něj činí atraktivní možnost pro nájemce.

Mohlo by vás to zajímat  Jak mohou zpříjemnit cestování úpravy automobilu?

Před případnou koupí nemovitosti se podívejte na širší souvislosti

Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět více o trhu s nemovitostmi v kraji Vysočina, je k dispozici několik zdrojů. Místní realitní kanceláře mohou poskytnout podrobné informace o nemovitostech a podmínkách na trhu, zatímco vládní zprávy a statistiky mohou poskytnout širší přehled o regionálním trhu. Kromě toho mohou být online fóra a diskusní skupiny skvělým zdrojem informací a rad od ostatních kupujících a prodávajících v regionu.

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že trh s nemovitostmi v Kraji Vysočina se v dlouhá léta nacházel ve stavu stabilního růstu, kdy se zvyšovala poptávka po nemovitostech a s ní i jejich ceny. Změna nastává až v současnosti, kdy se lidé začínají zbavovat rekreačních nemovitostí, o něž nemá Vysočina nouzi. To s sebou přinese i snížení cen.

 

Obecně zůstává tento region atraktivní volbou pro kupující a investory, zejména pro ty, kteří hledají cenově dostupnější alternativu k větším městům v zemi. Spokojeni mohou být i ti, kteří v kraji shání pronájem, díky široké nabídce a nižšímu nájemnému. 

 

Stejně jako u každého trhu s nemovitostmi je však důležité provést průzkum a spolupracovat s renomovaným agentem nebo poradcem, abyste se při koupi nebo prodeji nemovitosti v regionu rozhodovali na základě správných informací.


Související příspěvky

Zrychlete své nákupy díky automobilu

Zrychlete své nákupy díky automobilu Už když jsem byl malý kluk, vždy se...

Příslušenství pro Apple Watch překvapí designem i kvalitou

Příslušenství pro Apple Watch překvapí designem i kvalitou Doplňky k chytrým hodinkám Apple...