Letem městem aneb na motorce rychleji než v autě
Motocykl pro mne byl vždy dopravním prostředkem číslo jedna, tedy pokud jde o věc, jako je doprava po městě. Jednostopé vozidlo totiž již ve své základní myšlence představuje velmi praktický způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B, což o městě platí dvojnásob. Je však nutné zmínit, že platí, „čím menší motocykl, tím kratší doba přepravy“. Tohle tvrzení se mi potvrzuje pravidelně, a to při mých typických, pro mne už nešťastně stereotypních, cestách do práce.
Doprava po městě je o předvídavosti a kreativitě
Abyste na motocyklu mohli obratně kličkovat mezi vozidly s nepříčetně vyhlížejícími řidiči, kteří musejí otrocky čekat v koloně, musíte zvládat dvě věci. Umět předvídat a mít kreativní myšlení, respektive si umět naplánovat tu správnou stopu. Většina řidičů, zpravidla z větších měst, vnímají motorkáře jako své nepřátele, a proto se vám budou plést do cesty, zejména ve chvílích, kdy to nejméně čekáte. Tento fakt jsem si nevycucal z prstu – jsou to moje každodenní zkušenosti, a to nejenom při cestách do práce.
Jak se proplést hustým provozem?
Čím se tedy řídit při dopravě městkou džunglí na motocyklu? Jak jsem již zmínil, všechno závisí na vaší kreativitě a také na předvídavosti. Celý postup jízdy městem můžu demonstrovat sám na sobě.
Na mém motocyklu značky Yamaha o zdvihovém objemu 125 ccm, brázdím ulice Brna už asi 4 roky. Když pominu mé cesty do školy, které jsem bral spíše jako výlety než jako každodenní rutinu, strávím na motocyklu denně cca hodinu, a to zpravidla v hustém ranním a následně odpoledním provozu. Právě hustý ranní a odpolední provoz je velkým problémem. Tedy, spíš by to byl problém, kdybych jezdil autem místo na motorce. Ale ať už se dostanu k věci.
Nepočítám-li pohodové popojíždění poloprázdnými ulicemi našeho sídliště, projedu denně mnoho křižovatek či víceproudých silnic, které vyžadují zmíněné vlastnosti v podobě kreativity a předvídání. Těmito křižovatkami a velkými silnicemi projíždí kromě šalin, pardon, tramvají, i nervózní řidiči zásobování a věčně nestíhající zaměstnanci velkých brněnských firem, což je mnoho negativních elementů zároveň. Situace při projíždění městem se tedy dají rozdělit na dva typické příklady:
- Světelné křižovatky a čekání na zelenou
- Zácpy na víceproudých silnicích
První případ nastává častěji v centru, logicky. Právě zde se nachází méně vozidel, avšak ještě méně prostoru na manévry. Je tak nutné počítat s tím, že kromě objíždění budete muset být i tak trochu drzí. Drzost je zde důležitá proto, že ačkoliv ostatní budou čekat spořádaně na zelenou, vy všechny opatrně, ale bez milosti, předjedete, až se dostanete na úroveň semaforu. V poslední době si stále častěji všímám vyhrazeného pruhu pro cyklisty. Inu, i takový motocykl je tak trochu jízdní kolo, tak proč tento pruh nevyužít? Právě v takových vychytralostech (drzostech) spočívá úspěch na křižovatkách.
A co dopravní zácpy na městských okruzích? V Brně nastávají komplikace na těchto větších silnicích poměrně běžně. Dlouhé kolony, které nemají konců? Nikoliv, mě jakákoliv dopravní zácpa nevadí, neboť využívám výhod motocyklu – jedna stopa a malá šířka. Díky tomu se můžu šikovně proplétat mezi stojícími vozidly, hravě měnit jízdní pruhy, a to vše za přítomnosti kyselých výrazů stojících řidičů čtyřstopých vozidel.
Bezpečnost nadevše
Za poslední roky se mi nepřihodila žádná nehoda, což přičítám mé obratnosti a dalším praktickým vlastnostem, a proto může s jistotou říci, že doprava po městě na motocyklu není žádná věda. Jediné, co potřebuji pro to, abych mohl vítězit nad zlou městskou dopravu, je se toho zkrátka nebát, ale vždy myslet na to, že ostatní řidič mohou přehlížet, nevěnovat se naplno řízení a nemyslet na to, že na motocyklu jste zkrátka zranitelnější. Proto myslete za ostatní a jezděte opravdu s rozumem.